10 Yıllık TecrübeHızlı ve Garantili Servis

Su Kaçağı Bulma

 

 

Robotla Su Kaçağı Bulma

 

Mavi ay tesisat olarak, ülkemize 10 yılı aşkın hizmet eden firmamız, bu teknolojiyi de ülkemize ilk getiren firmaların başında gelmektedir. Kırmadan dökmeden robot cihazlarla su kaçaklarını noktasal olarak tespit eden firmamız, Ankara başta olmak üzere, İstanbul, İzmir, Bursa’da şubeleri bulunan Türkiye’nin en kapsamlı tesisat firmalarından biridir. 20 servis aracımızla hiç bir fiyat farkı almadan Ankara’nın tüm ilçelerine 1 saat içerisinde ulaşarak aynı fiyat politikası ile hizmet vermekteyiz.

 

Kaçak Su Üst Kattan Geliyorsa?

 

Öncelikle su kaçağı bulma konusunda üst kattaki komşunuz ile iletişim kurmanız gerekir. Alt kata su sızdığını ve tüm vanalarını kapaması gerektiğini iletin, tavandan damlayan su için yapılması gereken öncelikle suyun akmasını engellemektir, komşunuz su saatindeki su vanasını kapaması gerekmektedir.

 

Su Kaçağı Bulma da Sonraki Aşama Nedir?

 

Kaçağın yerinin bulunması için firmamızdan randevu almalısınız, ekiplerimiz üst katta bulma çalışması yapmalıdır. Firmamız su kaçağı bulma için profesyonel cihazlar kullanır. Kullanılan bu cihazlar hiç bir şekilde gürültü çıkartmaz, kırmadan dökmeden su kaçağının yeri noktasal olarak bulunur. Buda sizi ek maliyetlerden yada evinizi komple kırdırmanızdan kurtarır ayrıca ev kirliliği zaman kaybı para kaybı tümünden kısa bir sürede kurtulmuş olursunuz.

 

 

Su Kaçağında Kullandığımız Cihazlar

 

Akustik Dinleme : Dinleme cihazı, temiz su tesisatlarındaki kaçakların yerini hızlı bir biçimde bulma etmemize olanak sağlıyor. Noktasal olarak su kaçağını bulma etmek için kullandığımız bu cihaz; tüm servis personellerimizde mevcuttur, Uzun bir saha eğitiminden sonra ekiplerimiz saha da servis personeli olarak yer almaktadır.

Boru İzleme Kamerası : Bu kameralar ile atık su borularının içini görüntüleyebiliyor ve pimaş hattındaki tüm sorunları bulma ediyoruz. Atık su borularındaki su kaçaklarının yerini bulma etmemizin haricinde tıkanıklık gibi durumlarda da sıklıkla kullandığımız cihazlardan biridir.

Termal Kamera : Temelde ısıyı esas alan bu görüntüleme cihazı ile kalorifer tesisatı, sıcak su tesisatı gibi sıcak suyun geçtiği boruların yerinin bulma edilmesi için kullanılır. Su sızıntısının bulma için gerek duyulması halinde termal kamera kullanmaktayız. Termal kamera ile su tesisatının geçtiği alan bulma edilir ve ardından akustik dinleme cihazı ile tekrar gerekli kontroller sağlanır. Böylelikle su sızıntısını noktasal olarak bulma etmiş oluruz.

Nem Ölçer : Su kaçağının bulunduğu ortamın bağıl nem değerlerini referans alarak bulma işlemi esnasında yardımcı cihaz olarak kullanmaktayız. Çok gerek duyulmadıkça bu cihazı kullanmıyoruz.

 

Parke Altında Kaçak Bulma ?

 

Bir dairede su kaçağı varsa, öncelikle bu su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğu belirlenir. Parke altında veya fayans altında su kaçağı olması bulma edilmesine engel değildir. Temiz su tesisatı, parke altından geçiyorsa ve su kaçağı söz konusuysa, akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçak bulma yapmak mümkündür. Kalorifer borusunda su kaçağı varsa ve yine parke altından geçiyorsa yine termal kamera yardımı ile noktasal olarak yeri belirlenebilir. Ayrıca parkeleri sökmeye gerek bile kalmaz. Hatta kalorifer tesisatında bulunan kaçaklara özel bir kimyasal ilaç ile müdahale ederek hiçbir yeri kırmadan onarım yapmaktayız.

 

Kalorifer Tesisatında Kaçak Bulma ?

 

Evet kullandığımız cihazlar sayesinde kalorifer tesisatındaki kaçaklar da çok kolay bir şekilde bulma edilebilir. Hatta gelişen teknoloji ile hayatımızı kolaylaştıran ürünlerden biriside flex dub tesisat kaçak onarım kimyasalıdır. Bu kimyasalı kalorifer tesisatınıza uygulayarak dakikalar içerisinde tesisatınızdaki kaçağı tamir etmekteyiz. Bu sayede parkenizi fayansınızı kırmadan dökmek zorunda kalmazsınız. Hemde bu kimyasalla yapılan onarım çok daha ucuza gelmektedir. Bu kimyasal ile yaptığımız tüm onarımlar 1 yıl garantilidir. Flex dub ile nasıl onarım yaptığımızı ve bu kimyasalın ne işe yaradığını görmeniz için gelin videomuzu izleyelim.

 

 

Tespit de Kırma Oluyor mu?

 

Tespit esnasında teknolojik cihazlarımız sayesinde kırma, dökme, hatta gürültü yapılmaz, kısa sürede su kaçağının yeri noktasal olarak bulunur. Günün her saati bulma işlemi yaptırabilirsiniz. Tespit aşamasında tadilat türü bir işlem yapılmaz.

 

Tespit Sonrası Onarım Yapıyor muyuz?

 

Evet önce fiyat veriyoruz kabul ederseniz yapıyoruz. Ustalarımız tadilatı büyük bir titizlikle yaparak garanti altına alır. Firmamız tarafından yapılan bu tür tadilatlar bir yıl garanti altına alınır. Firmamızın yaptığı tadilatlarda bir sorun çıkması durumunda bir yıl süreyle ücretsiz olarak sorunlar giderilir.

 

Tadilat Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

 

Tadilat fiyatları yapılan çalışmalara göre değişmektedir. Temiz su borularında ve kalorifer borularında ufak çaplı tadilatlar söz konusuysa su kaçak bulma yapan ekip tadilat fiyatını belirterek hemen tadilatı yapar. Ancak pimaş borularında su kaçağı söz konusuysa, su kaçağının olduğu boruya, borunun konumuna, kaç metre olduğuna göre belli başlı kriterlere göre tadilat fiyatı belirlenir.

 

Gizli Su Kaçağı Varsa Nasıl Anlaşılır?

 

 • Tüm vanalar kapalıyken su saati dönmeye devam ediyorsa
 • Rutubet kokusu geliyorsa ve duvarlardaki sıvalarda dökülme varsa
 • Normalin üzerinde su faturası ödüyorsanız
 • Parkelerinizde kabarma oluyorsa
 • Kombinizde ki su barı sürekli düşüyorsa.

 

 

Birden Fazla Su Kaçağı Olursa Ne Yapılır?

 

Temiz su tesisatında su kaçak bulma yapılırken, akustik dinleme cihazı kullanılmadan önce basınçölçer ile dairenin su basıncında düşme olup olmadığı test edilir. Bu sayede zamandan tasarruf edilerek, su kaçağı olup olmadığı kesinlik kazanır. Barometre ile suyun basıncı ölçülüp su kaçağı olduğu kesinlik kazandıktan sonra akustik dinleme cihazı ile su kaçağının olduğu bölge dinlenir. Akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçağının yeri noktasal olarak bulma edilir. Su kaçak bulma yapılıp sorun giderildikten sonra basınçölçer ile tekrar ölçüm yapılır. Bu sayede birden fazla su kaçağı olursa bulma edilir. Su kaçağı bulma temiz su tesisatında değil de atık su tesisatında olursa, kameralı görüntüleme cihazı kullanıldığını belirtmiştik. Kameralı görüntüleme cihazı ile atık su borusunun içi baştan sona kadar incelenir. Birden fazla su kaçağı varsa görüntüleme cihazı ile hepsi bulma edilebilir. Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını bulma ederken, kombi basıncı da dikkate alınır. Ekiplerimiz termal kamera ile su kaçağını bulma edip sorunu çözdükten sonra kombi basıncında düşme devam ederse evin diğer bölümleri de termal kamera ile incelenir. Böylece birden fazla su kaçağı olup olmadığı anlaşılır.

 

İşin Eri “Mavi Ay Tesisat”

 

Mavi ay tesisat tüm Ankara bölgesinde uzman personeli ve yüksek teknolojiye sahip cihazları ile profesyonel su kaçağı bulma yapıyor. Tüm su kaçaklarının, su sızıntılarının kaynağını kolayca buluyoruz. Uzun süren su kaçağı bulma işlemleri gözünüzü korkutmasın. Mobil Su Tesisatçısı tüm sıhhi problemlerinizde olduğu gibi su kaçağı bulma işleminde de size ekonomik olarak en uygun ve en etkili yöntemlerle geliyor. Evinizi talan eden, çuvallar dolusu toz toprak taşımanıza sebep olan, günlerce sizi esir eden ve birçok tadilat masrafı çıkaran eski usül tesisatçı kâbusunuz bizimle sona eriyor. Bize ulaşın ve tüm tesisat sorunlarınızın nasıl kolayca çözülebildiğini görün…

 

Su Kaçağı Bulma Videosu

 

 

Su Kaçağı Bulma Fiyatları

 

Ankara su kaçağı bulma fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen müşterilerimiz için en uygun fiyatları sunmakta olan firmamız. Bina tesisatında bulunan tüm su kaçağı bulma işlemlerini kısa sürede kolayca ortaya çıkartır. Kalitesi ve garantili hizmeti ile Ankara da en çok tercih edilen firmamız, su kaçağı bulma fiyatları uygunluk garantisi ile kısa sürede tamir işlemlerini yürüterek siz değerli müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmetler sunar. Soruna göre kullanmış olduğumuz su kaçağı bulma cihazı seçeneklerimiz ile en sağlıklı bulma işlemini gerçekleştiririz. Sizler de su kaçağı bulma fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için Mobil Tesisat firmamız le iletişim kurabilirsiniz. Kırmadan su kaçağı bulma çoğu su tesisat ustasının bildiği, fakat uygulamadığı bir yöntemdir. Sanıldığı kadar zor olmayan su kaçağı bulma, tesisat borularına test pompası yardımı ile basınç uygulanarak yapılan işlemdir. Boru ek parçalarında veya bağlantı malzemelerinde meydana gelen su sızıntılarına su kaçağı denir.

 

Su kaçağına sebep olan etkenler

 

Yüksek basınç: Borulara çok fazla basınç uygulandığında, kolayca sızıntı yapmalarına neden olabilir. Su tesisat malzemeleri baskıya dayanabilecek şekilde tasarlanır, ancak uygulama esnasında yapılan usta hataları su kaçaklarına sebep olur.

Çatlaklar: Her ne kadar sıhhi tesisat teknolojisindeki yeni gelişmeler nedeniyle çatlaklar yaygın olarak yaşanmamasına rağmen, kesinlikle hala mümkündür.

Korozyon: Korozyon boruları kesinlikle bir sızıntıya da yol açabilir ve korozyon birkaç faktöre bağlı olabilir.  Bu faktörler sudaki kimyasalları, sudaki pH’ı, su sıcaklığını, su basıncı ve hızını ve suyunuzun oksijen içeriğidir. Boru korozyonunun en yaygın nedenleri, hemen hemen her zaman doğrudan su kalitesiyle ilgilidir. Sonuç olarak, suyunuzun arıtılması borularınızda sızıntı oluşmasını önlemenin en iyi yollarından biridir.

Binanın Oturması: Bina temeline döşenen kanalizasyon boruları zamanla binanın oturması sonucu ek yerlerinden dışarı çıkmaya başlar. Conta yerlerinden dışarı çıkan borudan su sızdırmaya başlar.

Koç Vuruşu: Ani kapatılan musluk veya vanalar suyun hızının birden bire düşmesi, basıncın 15-20 katına çıkartır. Bu dalgalanma borularda patlakların oluşmasına sebep olur. Koç vuruşunun önlenmesi için geniş çaplı borular tercih edilmelidir.

 

Erkenden müdahale için ipuçları:

 

 • Su sayacınız, musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa,
 • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
 • Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hâlâ devam diyorsa,
 • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
 • Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkması halinde,
 • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikâyeti olduğunda,
 • Evinizde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında,

 

Hangi dairenin su kaçırdığını bilmiyorsanız

 

Söz konusu su kaçağının hangi daireden kaynaklandığını bilmiyorsanız ve üst kattan damlayan bir su akıntısı varsa; sorun üst kattan kaynaklanıyor olabilir. Fakat üst kattaki komşunuz sorunun kendi tesisatından kaynaklanmadığını iddia ediyorsa o zaman ne yapmalısınız? Başka bir örnek verecek olursak üst katınızda iki daire olduğunu varsayalım. Sorun teşkil eden sıkıntının hangi daireden geldiğini kestiremiyorsanız ne yapmalısınız? Sızıntıların kaynakladığı yeri bulamamak elbette pek çok problemi beraberinde getirebilir. Sızıntıyı unutup kendinizi komşularınızla tartışıyorken bulabilirsiniz. Her ne olursa olsun durum oldukça can sıkıcı ve kızdırıcı bir hal alabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey; sakinliğinizi koruyarak havalandırma boşluğundan bakmak ve hangi daireden su sızdığını bulma etmektir. Tespit edemediyseniz mobil tesisatın görüntülü cihazla su kaçaklarına bakan su tesisatçıları olduğu gibi; robotla su kaçağının nerede olduğunu bulma edebilen ustaları da bulunmaktadır. Mobil Tesisatın güvenilir ekibinden yardım isteyebilirsiniz. Böylelikle hiçbir daire ile muhatap olmadan, duvarlarda kırma yapmadan su sızıntısının kaynağını öğrenebilirsiniz. Ek olarak tecrübelerimiz doğrultusunda şunu da belirtmeliyiz ki, kaçakların %99’u üst kattaki dairelerin banyolarından kaynaklanmaktadır.

 

Su kaçağı tamir fiyatları

 

Su kaçağı servisi sızıntının yerinin bulunabilmesi için Mobil Tesisatın donanımlı ekibi, doğru yöntem ve tekniklerin kullanılması üzere fiyat listesi oluşturmaktadır. Ücret tarifemize göre tamir fiyatımız minimum 100 TL’den başlamakla birlikte, işçilik ve kullanılan malzeme çeşitlerine göre ücret değişiklik göstermektedir. Temiz su tamirlerinde 150 TL ile 400 TL arasında fiyat tayini yapılmaktadır. Tamir fiyatını müşteriye sunan servisimiz, müşteriden onay almaları halinde çalışmalarına devam eder. 

 

Kırılan yerin onarımını yapıyor musunuz ?

 

Su sızıntılarının meydana geldiği yerler fayans, granit gibi seramik malzemelerden meydana gelen bölgelerde ise; kırma işleminin yapılması kaçınılmazdır. Patlayan borunun üzerinde bulunan seramik, kırılarak çıkartılmalıdır. Sızıntının meydana geldiği borunun tamiri yapıldıktan sonra; müşterinin elinde benzer bir fayans var ise ustalarımız kapatma işlemini gerçekleştirerek onarımı tamamlar. Müşteride benzer bir fayansın bulunmaması durumunda, seramik temininin sağlanması gereklidir. Seramikler temin edildikten sonra usta ekibimiz ile mavi ay tesisat olarak seramik yapıştırma hizmeti vermekteyiz!

 

Demir borularda kaçak bulma yapılıyor mu?

 

Demir yani galvaniz borularda oluşan patlaklar için yer bulma yapılmalıdır. Bu bulma ise teknik cihazlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Su sızıntısının meydana geldiği yerlerde, arza bulma çalışması yapılması için öncelikle suyun çıkardığı ses dinlenmelidir. Bütün kaçak bulma cihazlarında ses takip etme özelliği bulunduğundan, su tesisat borularının tümünde kaçak bulma hizmeti verilmektedir. Bu sayede demir borularda da kaçak bulma yapabilen Mavi Ay Tesisat, su kaçağının nerede olduğunu gösteren ustaları ile sizlere yardım etmeye hazırdır!

 

Birden fazla patlak boru nasıl bulma ediliyor?

 

Banyonuzda su sızıntısı meydana geldiğinde, sızıntı noktalarının bir değil birden fazla nokta olduğunu görebilirsiniz. Bu durumun meydana gelmesinin nedeni, banyonun zeminine yayılan sudan kaynaklanmaktadır. Yayılan su alt katın tavanından, birden fazla nokta aracılığı ile damlamaya başlayacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, kaçağın kaynağı bulunup sızıntı borularının tamir edilmesi gerekmektedir. Tamir ve onarım işlemlerinin ardından ise basınç testi ile evde başka bir kaçak olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer varsa, sorunun tekrarlanmaması için kaçakların olduğu diğer bölgelere de müdahale edilmelidir.

 

Evim sigortalı ne yapmalıyım?

 

Evinizin su tesisatı sigorta kapsamı içerisine dahil edilmiş ise, acente şirketini arayıp arıza talebinde bulunmalısınız. Firmanın anlaşmış olduğu Eksper, önce su hasarını kontrol eder. Daha sonra tamir için gerekli çalışmayı başlatır. Ayrıca su hasarının yol açtığı maddi kayıpları sigorta şirketinizin karşılayacağını söylemekte yarar vardır. Eğer durum çok acilse, Ekspere bildirmeniz ve onay almanız şartıyla istediğiniz tesisat firmasına onarım işlemini yaptırabilirsiniz.

 

Dış alanlarda su kaçağı bulma

 

Su kaçakları her zaman daire içinde meydana gelmemektedir. Bazen ana su saati binanın girişinde, dış kısımda bulunabilir. Tesisat boruları ise toprak altından uzun bir mesafe boyunca uzayabilir. Bu nedenden dolayı iç teçhizatlarda kullanılan bulma cihazlar, dış mekanlarda işe yaramamaktadır. Derinliği 1 metreden daha derin seviyede döşenen borularda su kaçağını bulmak için, geniş alan mikrofonlarına sahip makineler kullanılmalıdır. Mavi Ay Tesisat, büyük bir alana yayılmış arazilerde su kaçağını bulmak için Sewerin Aquaphon a200 modelini kullanmaktadır. Söz konusu cihazın diğer cihazlardan ayrılan en önemli özelliği; dış hat kaçaklarında 3 metre derinliğe kadar etkili olmasıdır.

 

Mobil Tesisatçı

Sizin de evinizde veya ofisinizde tesisat ile ilgili bir sorun varsa bizlere ulaşabilir, destek alabilirsiniz. Tüm onarım hizmetlerimiz 1 yıl garantilidir.  Mobil araçlarımızla aynı gün içerisinde servis.

 

İstanbul, Ankara ve İzmir Genelinde,
Kırmadan Dökmeden Robot Cihazlarla Hizmet Vermekteyiz.


Tesisat da Öncü Marka “Mavi Ay Tesisat”


Sudan Sebepleri Dert Etmeyin, Bizi Arayın

Tel : 0532 165 5151
Kurumsal : 0850 304 4116